При последните разкопки в древния град Хераклея Синтика, археолози попаднаха на глава от мраморна статуя в Големия канал. Откритието е направено от екипа, воден от проф. д-р Людмил Вагалински, който продължава да разкрива подробности около ценния артефакт. Все още не е потвърдено дали главата принадлежи на друга статуя, открита наскоро в същия район, което предизвиква множество въпроси за тяхното съществуване и защо частите им са разположени на различни места в канала.
Интересното при тази находка е, че само преди месец на същото място беше открита двуметрова мраморна статуя на млад мъж, също без глава. Тя беше намерена симетрично разположена спрямо друга статуя от 2018 година, което предполага, че те са част от един комплекс. Откритията в този район не спират да разкриват нови детайли за архитектурния и художествен облик на Хераклея Синтика.
Според археолозите, новата глава е изключително важна, защото може да помогне да се изясни символиката и значението на статуите, които са били разположени от двете страни на Големия канал. Откритият мраморен артефакт ще бъде преместен в музея в Петрич на 3 октомври, където ще бъде изложен за посетители.
В същото време, разкопките в античния град разкриха още едно впечатляващо откритие – за първи път археолозите попадат на подова мозайка. Тя се намира в обществена римска сграда, разположена в североизточния ъгъл на форума. Според проф. Вагалински, това може да е храм, тъй като в близост е била намерена оброчна плочка на Тракийския конник. Въпреки това, предназначението на сградата все още не е окончателно установено.
С всяка нова находка Хераклея Синтика продължава да разкрива своите древни тайни, обогатявайки представите ни за историята и културата на античния свят.