
Срамота е, че в 2025 година в Благоевград все още говорим за липса на елементарни мерки за безопасност пред училища и детски градини. Още по-срамно е, че дори общински съветници – хора, които трябва да служат на обществото – не дават пример. Съвсем наскоро общинска съветничка от Благоевград едва не прегази баща с малко дете на пешеходна пътека. Инцидентът разтърси града, но отговорност – никаква. Това ли е отношението към живота и сигурността?
Родителите в града отдавна сигнализират за опасностите – прекалено висока скорост около училищата, липса на „легнали полицаи“, избледняла маркировка, която на места почти не се вижда, и пълно бездействие от страна на Комисията по безопасност на движението. Всяка сутрин децата ни играят на рулетка с живота, само защото институциите не си вършат работата.
Методи Байрактарски, главен редактор на Yugozapad.com и Blagoevgrad2700.com, обяви началото на открита и решителна битка за сигурността на децата ни. Той отправя ясен и категоричен призив към всички родители в Благоевград и региона:
„Започвам битка с Комисията по безопасност на движението в Благоевград и каня всеки родител, който милее за безопасността на децата си, да се присъедини!
Ще изискаме среща с тези хора и ще настояваме гласът ни да бъде чут. Нашето искане е ясно – ограничители на скоростта преди пешеходните пътеки в близост до училища и детски градини.
Безопасността на децата ни не е въпрос на удобство, а на отговорност! Време е Комисията да работи в интерес на обществото, а не в полза на частни интереси.
Присъединете се!
Стига! Време е да поискаме реални действия.
Видяхме, че Комисията по безопасност на движението в Благоевград се е превърнала в комисия по интереси. Това беше доказано ясно с решението за премахване на знака за забрана на паркиране, което превърна двупосочна улица в частен паркинг на две фирми – „Карлсберг България“ АД (Бирената фабрика) и „Карол-Фернандес Мийт“ (КФМ) – бившият месокомбинат „Родопа“.
Защо, когато гражданите настояват за поставяне на ограничители на скоростта около училища и детски градини, отговорът винаги е „не може, това е незаконно“? В същото време тези ограничители мистериозно се появяват на удобни за определени хора места – например пред къщата на общинската съветничка Гергана Муртова, до пункта за ГТП на общинския съветник Ивайло Червило, както и пред дома на бившия кмет Румен Томов.
Интересите на бизнеса ли са по-важни от безопасността на децата ни?
Както в психиатрията връзват буйстващите с усмирителни ризи, така и ние трябва да ограничим „лудите“ на пътя – с ограничители на скоростта и строг контрол. Не с молби, а с решения!“
Само за последните две години в България над 2 500 деца са пострадали при пътнотранспортни произшествия. Това не са просто числа – това са реални деца, реални семейства и реална болка. Колко още инциденти трябват, за да се предприемат елементарни мерки? Колко още родители трябва да живеят в страх?
Призивът е ясен. Време е да действаме. Ако ти пука за сигурността на децата – включи се. Градът се променя, когато хората се обединят.